SON SAYI
1. Sayı
es-selâmü aleyküm ve rahmetullâh
Din kardeşlerimiz, gönül dostlarımız!
PDF Halini indirmek için tıklayınız
 
Allah (c.c) Dostlarının Duası
Yalçın ALBAYRAK
LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Kim Allah’ın (c.c) dinine (sevenine, âlimine, arifine, velîsine, peygamberine, yardım edenine) hizmet ederse, yardım ederse; Allah da (c.c) ona yardım eder.

Şems Hazretleri bir su kenarından geçerken bir grup genç dere kenarına oturmuş eğleniyorlarmış. Haram işlerle uğraşıp, vakitlerini boşa geçiriyorlarmış. Bunu gören Şems Hazretlerinin yanındakiler, gençlerin bu hallerini hoş karşılamayıp birazda kızmışlar. Ve Şems Hazretlerine dönerek: “Efendim sizin duanız kabul olur. Dua ediverin de şunlar bu yaptıklarından dolayı defolup gitsinler!” demişler.

Mübarek, gençlere dönerek onların da duyacağı şekilde: “Allah Teâla sizleri cennetine koysun!” diye dua edivermiş. Yanındakiler bu duaya şaşırmışlar. Öyle ya onlardan kurtulmak yerine hayır dua edivermiş Hazret. Sonra sormuşlar Hazreti Şems’e (k.s) “Neden böyle dua ediverdiniz?” diye.

Şöyle cevap vermiş Şems Hazretleri: “Cenab-ı Allah (c.c) bir insanı cennetine almayı arzu ederse o kişiye önce cennete girecek amelleri yapmayı nasip eder. O kişi oruç, namaz, zikir ve güzel ahlâk (cömertlik, tatlı dil, hoş sohbet, yardımsever, iyi geçim, yumuşak huy) ile müşerref olup, şeref, güzel ibadet ve kabul edilmiş dualar kazandırıp, eski hallerinden temizleyip cennetine alıverir.

Nitekim bir süre sonra Hazretin dua buyurduğu gençler tövbe edip Şems hazretlerinin (k.s) talebesi olup güzel haller ile bezenmişler. Eski durumlarından eser kalmamış.

Ne demişler, “Altın çamura düşse de altınlığından yine bir şey kaybetmez.” Biraz etrafı çamurlanır, üzerine değse de içine, kimyasına nüfuz edemez.  Alırsın yerden, biraz su tutarsın temizlenir. Sarrafa götürsen yine aynı değerdedir. Değerinden bir şey yitirmez. İşte içi altın gibi olan kullar özlerine yalan ve hile bulaşmamış halde iken, dünyada hata en namazdan niyazdan uzak kalıp ibadet ve taati terk edebilmektedirler. Böyleleri kendilerine hatırlatıcı geldiğinde üzerlerindeki çamurdan çabucak temizleniverirler.

Efendi Hazretleri bir sohbetinde böylelerinin “Çok da hızlı yol kat ettiklerini” söylemişlerdi.

Peki, buna sebep olan şey ne? Böyle bir düşüşten sonra nasıl olur da insan bu kadar feyz, bereket sahibi olabilir. Başta da denildiği gibi Allah’ın (c.c) velisinin, sevdiği kişilerin duaları, çamura düşeni temiz pak eder. Sultanları kul, ayak olanları baş, yavuzları zebun, vahşi iken yahşi eder.

Yunus Emre hazretleri bir şiirinde şöyle der:

Ayak idik baş olduk

Kuru idik yaş olduk

Kanatlanıp kuş olduk

Uçtuk elhamdülillah

 

Her daim gönülde olmak için.

Vesselam.

4

20/12/2018 Allah (c.c) Dostlarının Duası

4

09/03/2018 Toplanmak İçin Dağılmak Lazım!

4

29/10/2017 Tasavvuf Okulları

4

17/07/2017 Âşık Molla Rahim (ks)

4

21/02/2017 Aman Allah’ım Aman, Zaman Âhir Zaman!

4

09/03/2016 Çıkar Postu Aradan, Kalsın Seni Yaradan!

4

31/01/2016 Tohumu Ektik, Çıkmazsa Toprak Utansın!

4

31/10/2015 Manevi Yol Göstericiler, Gece Çakan Şimşekler Gibidir
 
 
Muridan.com 7kubbe.net Facebook/AbdullahDemircioğlu Facebook/7KubbeSufiGençlik Sufi Galeri YouTUBE
Zuhur Dergisi  | Tüm Hakları Saklıdır © 2010 (Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası : (0 533) 474 70 26 ) Tasarım & Yazılım : Networkbil.Net