20 Haziran 2024
Dost

Seni bulan neyi yitirir, seni yitiren neyi bulur ALLAHIM

ALLAHIM senin dostlarınla dost olmamızı nasip eyle, seninle dost olmamızı nasip eyle, bizlere cennetini göster, bizleri cennetine koy ve cennetinde cemalinle olmamızı nasip eyle. Dosta götüren dostlar ile ve dostlara götüren dost ile olmalıyız, neyle zikir ile, şükür ile, tefekkür ile.

Bir şiirimde şöyle tarif ediyorum:

 

Kul anarsa Mevlâsını her daim

Bulmaz onu ne kötüler ne zalim

Arkadaşın olur evliya âlim

Sıratı anında geçersin bir gün

 

Sırat geçmekteki gaye dosta ulaşmaktır, aradığını bulmaktır, bulamayan ise biçaredir, viranedir, avaredir. O´nu bulamayan neyi bulmuştur ki…

(Seni bulan neyi yitirir, seni yitiren neyi bulur ALLAHIM)

İsmini ve zikrini unutturma bizlere rabbim, amin.

Dosta ulaşmayı isteyen onunla olmayı arzu eden onun emir ve buyruklarına uymalıdır ki rızasını kazansın nuru ile müşerref olsun, özünü bulsun, özünü buldun mu, ruh sahibini buldu mu nurunu tamamlar, dostun emirlerine, buyruklarına iman etmek inanmak ve emirleri doğrultusunda yaşamak lazım ki dost la dost olunsun, çünkü ruhumuza rabbim ruhundan üfürdü, öz de güzellik var yani, o güzelliği bulmak için rızasını kazanmak lazım, temiz olmak lazım, dürüst olmak lazım, iyi niyetli  ve düşünceli olmak lazım, tabiî ki bunlar da imanla lazım, inançla lazım. İman ve inanç tam oldu mu kemale erilir, kâmil insan olunur, kişi kendini de rabbini de bilir, ondan geldiğini ve yine ona döneceğini bilir, rızasına mazhar olmak için çalışır, çalışır ki dostunu razı edebilsin, dost da onu dost edinsin. Dosta eriştiren dostlarla bir olmak lazım, beraber olmak lazım ki dostun rızasını kazanabilmeli. Kur´an-ı Hakim ile dost olmalı, iyi okumalı, iyi anlamalı, icraat da bulunulmalı. Resulullah (s.a.v)´i  dost edinmeli sünnetlerini uygulamalı, canımızı yoluna feda etmeliyiz ki, dostun rızasını kazanalım, kainatı O´nun (s.a.v)  hürmetine yaratan, habibim buyurduğu Resulullahı sevmeli ki rızasını kazanalım. Resulullahın varislerini evliyaullahlarıda sevmeliyiz, O´nun dostum dediği ve sevdiklerini sevmeliyiz ki, onunla dost olalım.

Dost odur, ilim odur, alim odur, hakim odur, malik odur, vekil odur, rahmet odur, merhamet odur, gaffar odur, rahman odur, evvel odur, ahir odur.

Dost odur dost.

Bizleri dostluğuna kabul buyursun. Bizlere ismini unutturmasın, bizleri cennette de cemali ile müşerref etsin, el-metin ismi ile sağlamlaştırsın, baka bilelim, görebilelim, nurundan şifalanalım inşallah.

Amin


Metin SEYİTOĞLU diğer yazıları