20 Haziran 2024
Editör

es-selâmu aleyküm ve rahmetullâh

es-selâmu aleyküm ve rahmetullâh

Hamd, âlemlerin Rabbi Allah’a; salât ü selam Hz. Peygamber Efendimiz'in üzerine olsun. Siz kıymetli okurlarımızla bir sayıda daha hemhâl olmanın mutluluğunu yaşıyoruz, elhamdülillâh…

Asırlardır Peygamber Efendimiziden aldıkları ilmi, hikmeti, aşkı ve ihsanı tertemiz gönüllerden gönüllere aktaran, akıtan Allah dostlarına selam ve hürmet ediyoruz.

Gönüller dokuyan, gönül erlerinden muhterem hocam: "Rabıta muazzam bir derinliktir, muhabbettir." buyurmuştu, gözleri ile derin derin gönlümüze bakarak. Rabıta muazzam bir derinliktir.

Rabıta neden gereklidir? Üzerinde bunca tartışmaların sürdüğürabıta konusunu nasıl anlamalıyız? Bu sayımızın ana konusu tasavvufun temel taşlarından 'rabıta' değerli dostlar.

Cenab-ı Hakk'ın rızasına talip olan her mü'minin titizlikle sakınması-arınması gereken; gurur, kibir, haset, öfke, riya, cimrilik, israf, tecessüs, yalan ve gıybet gibi manevi hastalıklardan kurtlulmak için doktorumuz mürşid-i kamiller olmalı.  Resûl-i EkremEfendimizin ibadet hayatını, manevi yaşantısını layığıyla anlayan ve yaşayan aşıklar hep o gönül erlerinin elinde yetişmemiş mi? Anadolu irfanı diyoruz değil mi, güzel ülkemizin her köşesinde bir evliyasının kabrine yolumuz düşüyor, o erler hangi ocakta pişti değil mi... Dergahlar evliya mektebidir.

Sünnet-i seniyyenin ne denli önemli olduğunadavurgu yaptığımız bu sayımızda, tasavvufi yazı ve şiirlerle, kıssalarla, dualarla, dervişana mektuplarla hikmet dolu özgün yazılarımızla huzurlarınızdayız.

Üçayların gölgesinin üzerimize düştüğüşu günlerde dergimiz adına biraz olsun siz değerli okurlarımızı gönül dünyasına yönlendirebilirsek kendimizi bahtiyar hissedeceğiz. Tasavvufi hayatın incelikleri gönlümüze dokunsun. Tam bir dönüş ile Rabbimize dönelim inşallah.

fî emânillâh...


Editör diğer yazıları