Editör

es-selâmu aleyküm ve rahmetullâh

es-selâmu aleyküm ve rahmetullâh

Merhabalar Efendim Eşref-i mahlûkât olarak yaratılan insanoğlu, Allah’ın rızasından uzaklaştıkça “esfel-i sâfilîn” derekesine düşebiliyor.

Merhabalar Efendim

 

Eşref-i mahlûkât olarak yaratılan insanoğlu, Allah’ın rızasından uzaklaştıkça “esfel-i sâfilîn” derekesine düşebiliyor.Nihayet o, yaptığı büyük hatalar sebebiyle tabiatın dengesini de değiştirmiş vaziyette. Seller, su taşmaları, heyelanlar, yangınlar, salgın hastalıklar aldı başını gidiyor. Bir de deprem gibi “tedbir bizden takdir Allah’tan” nevi afetler mevcut. Yakın zamanda bu felaketi bütün acılarıyla yaşadı milletimiz. Rabbimizden, vefat edenlere rahmetiyle muamele buyurmasını niyaz ediyoruz.

 

İnsanın şahsi hataları, günahları ve isyanlarının da iç dünyasında, aile ve yakın çevresinde felaketlere davetiye çıkardığı ortada. Buna bir de çağın hastalığı olan “şükürsüzlüğü” ve “doyumsuzluğu” ilave edebiliriz.

Allah’ın çizdiği sınırları aşanlar, Hz. Peygamber’in sîretine, sünnetine sırt çevirenler kendi nefislerinde ve dış dünyada her gün bir yenisini yaşamak zorunda kaldıkları felaketlerle boğuşuyorlar. Sadece kendileri mi peki? Hayır, topyekûn bütün bir insanlığı da felakete sürüklüyorlar.

Akıllanan, ibret alan ve Rabbine geri dönen var mı peki?

Halbuki istesek de istemesek de sonunda dönüşümüz Rabbimize olacak.

Allah’tan geldik, Allah’a döneceğiz.

Kader-i İlâhî’de ne yazılmışsa onlar mutlaka olacaktır. Zelzeleler, seller, yerden gökten gelecek musibetler kıyâmete kadar devam edecektir. Tevbe ve istiğfara sarılalım, kurtuluşa erelim.

Nasûh tevbesi ile Allah’a yönelen, âlemlere rahmet olarak gönderdiği Sevgili Peygamberinin (s.a.s) sadra şifa tavsiyelerine kulak verenlere selam olsun.


Editör diğer yazıları