20 Haziran 2024
Süleyman ÖGE

Hatırat - Mürşidim Hacı Mustafa Hayri Öğüt Efendi Hz.

Hatırat - Mürşidim Hacı Mustafa Hayri Öğüt Efendi Hz.

...Onlarda zikrullahtan sonra gelip Efendi Hazretleri ile musâfaha etmek istediler. Efendi Hazretleri “Biz o musâfahayı zikrullah içerisinde yaptık!”dedi.

Bir defasında efendim, mürşidimiz Hacı Mustafa Hayri Baba, Trabzon'a teşrif ettiler, ziyaret ettiler. Zigana Dağları vardır biliyorsunuz, duydunuz. En yüksek tepesi oranın. Yaz gününde gidin orası soğuktur. Aşağıda gömlekle gezdiğimiz zaman, Trabzon'da buram buram terliyorduk. Oraya çıkınca üşür olduk. Orada bir hatm-i hâce yapıldı. Tabii güneşi görmek mümkün değil oranın havasından dolayı. Güzel bir hatm-i hâce oldu. O esnada, zikrullah esnasında, herhalde bir keramet izharı olarak, güneş orayı, meclisi aydınlattı. Şöyle bir müddet bizi ısıttı. Ondan sonra da kayboldu. Bizimle birlikte gelenlerden bir iki kişi vardı orada, onlar arabanın içerisinde oturdular, oradan zikrullahı seyreder oldular. Ondan sonra zikrullah neticesinde, bilemiyorum tabii ne hikmettir, zikir sonunda musâfaha yapıyoruz ya, musâfaha yapmaya başladık. Zannediyorum bir iki kişiydi. Artık ihtiyarlık sebebiyle miydi, yoksa bir başka sebepten miydi, orada zikrullaha iştirak etmediler. Onlarda zikrullahtan sonra gelip Efendi Hazretleri ile musâfaha etmek istediler. Efendi Hazretleri “Biz o musâfahayı zikrullah içerisinde yaptık!”dedi.


Burada bunu size söylemek istedim; öyle icap etti. Bu inşallah hepinizin kulağına küpe olur. Söylediğimiz sözlerin aslında hepsinin kulağınıza küpe olması lazım! Onun için arkadaşlar! Bu yolun sahipleri var! Onlar sizi göz bebeğiniz gibi koruyorlar. Yani kendi göz bebeğimizi nasıl koruruz, ondan daha çok itina gösteriyorlar. Ama siz de kendi kendinizi korumak mecburiyetindesiniz. Biraz kendimize çekidüzen vermek mecburiyetindeyiz. Sürüden ayrılmayacaksınız! Akünüzü gelip burada doldurup, doldurup, doldurup sonra gidip başka motorlarda akünüzü yıpratmayın! Cenâb-ı Allah bu yolun feyzini bol eylemiştir! Pir Abdulkadir Geylani Hazretlerinin feyzini bol eylemiştir! Kıyamete kadar da bu güneş sönmeyecektir; devam edecektir. Sözün özü kısası budur.

Kaynak: Abdullah Demircioğlu Hocaefendi´nin 
“Hep Birlikte Allah'ın İpine Sımsıkı Yapışın-2” isimli sohbetinden


Süleyman ÖGE diğer yazıları