20 Haziran 2024
Selçuk DAŞDAN

Kur’ân-ı Kerim’de Örtünmenin Sınırları- Kitap

Kur’ân-ı Kerim’de Örtünmenin Sınırları- Kitap

Selamların en güzeli ile…

İnsan yaradılışı gereği sosyal bir varlıktır. Yeme, içme, giyinme, süslenme insan olmanın gereğidir. Bazı ihtiyaçlar vardır ki insanoğlunun fıtratında vardır. İşte, örtünme duygusu ya da örtünme ihtiyacı da bunlardan bir tanesidir. İlk insan Hz. Âdem’den günümüze dek insanların hepsinin içinde bulundukları şartlar nisbetinde örtündükleri bilinmektedir. Hatta insanı diğer varlıklardan ayıran en önemli özelliklerden biri olan utanma duygusundan kaynaklanmış olacak ki, insanlar eski dönemlerde giysileri olmasa dahi mahrem yerlerini mutlaka bir şeylerle örtmüşlerdi.

Hz. Âdem ile eşi Hz. Havva kendilerini çıplak hissettikleri an ilk düşünceleri örtünmek, çıplaklık utancından bir an önce kurtulmak olmuştur.

İdeal Müslümanlığa erişebilmek için, inanan her insanın nazarında Kur’ân, vazgeçilmez bir hayat kaynağı ve kılavuzudur. Kur’ân-ı Kerim hayatın her anına, her safhasına her durumda ve her ortamda nüfuz etmiş ve edecektir. Bizler, Müslümanlar olarak Yüce Allah’ın emir ve yasaklarının bildirildiği Kur’ân-ı Kerim’e ve Efendimizin (s.a.s) sünnetine göre yaşamaya çalışırız. O’na sırt çevirenler, O’nu hayatlarına sokmayanlar şu geçici dünya hayatında ve kısacık ömürlerinde belki kendilerine göre mutlu sayılabilirler ama ebedi hayatta büyük bir hüsran ve acı bir azap içinde olacakları muhakkaktır.

Zaman zaman medyadaki başörtüsü tartışmalarıyla kafaların karıştığını gören Prof. Dr. M. Zeki Duman Hocamız böylesine önemli bir konuda çok değerli bir eser hazırlamıştır. “Kur’ân-ı Kerim’de Örtünmenin Sınırları” bize örtünme hakkındaki bilmek istediklerimizi yüce kitabımızdaki ayetlerin tefsiri ile birlikte sunmaktadır. Örtünmede asıl olan ayetler, ihtiyaç anında kullanılması gereken örtü, erkekler ve kadınların örtünmeleriyle ilgili genel düzenlemeler gibi aklımıza gelen birçok sorunun cevabını kaynağından öğrenme fırsatını bulmuş olacağız. 

Selamların en güzeli ile…


Selçuk DAŞDAN diğer yazıları