23 Haziran 2024
Tesettür

“Mü’min kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesnâ olmak üzere, ziynetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler…” (en-Nûr, 31)

İslâm’da tesettür farzdır. Zira âyet-i kerîmede hanımların tesettüre riâyet etmesi şöyle   emredilmektedir:

“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.” (el-Ahzâb,59)

      Cilbâb,  vücut hatlarını belli etmeyen örtüdür. Bugün maalesef sokaklar, bütün vücut hatlarını ortaya döken, dar, süslü ve câzibeli bin bir türlü dış kıyafetle dolu. Lâkin bu aslâ tesettür değildir. Dış kıyafet, bol olmalıdır. Vücut hatlarını belli etmemeli, dikkat çekici olmamalıdır.
      Yine âyet-i kerîmede şöyle buyrulur:

“Mü’min kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesnâ olmak üzere, ziynetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler…” (en-Nûr, 31)

      Kadınlar; el, yüz ve ayakları hâriç bütün vücutlarını, erkekler de diz kapağı ile karın arasını örtmelidir. Mahrem yerlerini gösterecek kadar ince, vücut hatlarını belli edecek kadar dar elbise giymek, doğru değildir. Bunun dışında herkes, tesettüre dikkat etmek şartıyla, şahsî ve mahallî zevkine, kültürüne göre giyinebilir. Mutlaka şu şekilde örtünülmeli diye bir şey yoktur. Önemli olan ayetin belirttiği özelliklere uygun olmasıdır.
       Müslüman, fıtratını yani yaratılış özelliklerini muhafaza ettiği için hayâ sahibidir ve sahip olduğu bu özellik onu bazı şeyleri başkalarının görmesinden ve dikkatini çekmekten sakındırır.Başörtüsü bir kimlik, bir tercih, bir semboldür. Ama ne yazık ki bugün taktığı başörtüyü, büründüğü tesettürü taşıyamayanlar adeta onu rencide edercesine hakaret edenler var. Başörtülü kızlarımız, başlarındaki örtünün ne demek olduğundan gafil olarak erkeklerle el ele, kol kola, sarmaş dolaş bir vaziyette çarşı-pazarda, parklarda, duraklarda, sahillerde dolaşıyorlar.                 

       Günümüzde “Tesettür Giyim” reklamı altında yeni bir tehlike hortlamış bulunmaktadır. Bir takım firmalar, ürettikleri sözüm ona, İslam’a uygun  modellerle Müslüman kadınları adeta esir aldılar. Dinin bir emri olarak değilde bir moda gibi, daha hoş gözükebilmek için örtünenler beraberlerinde makyajlı örtülü mini etekli örtülü, dar pantolonlu örtülü vs..her şeyi hoş görür olduk. Oysa bir dava idi. Müslüman kadının başında bir bayrak gibi dalgalanan, kimliğini ortaya koyan bir ilâhi emir.  Kadın elbet bu şekilde giyinebilir ancak mahremi olmayanların yanında ve ya dış giysisinin altından. Eskiden örtülü hanımlar bir de henüz örtülü olmayan hanımlar vardı. Şimdi örtülü  olanlara tesettür ayetleri hatırlatılıyor. Gerçekten bir ilginç zaman. Tesettürü anlatan çok güzel ilmi yazılar mevcut. İşi erbabına bırakmak gerekir elbet. Ben sadece bir takım hatırlatmalar yaparak aslında bir yaraya değinmek istedim.Tesettür sadece başını örtmek demek değildir. Tesettür kapatmaktır, setretmektir yani örtmektir.Takvaya bürünmek, Allah’ın emri dairesinde yaşamaya çalışmaktır.

      Tesettür tarz değil farzdır. Moda değil kalkandır. Aksesuar değil Allah'ın emridir.

      Tesettürün amacı giyinmek değil örtünmektir. İmaja değil imana yatırım yapmaktır.

      Tesettür özgürlüktür. Sadece benim görmemi istediğimi görebiliyorsun, demektir. Bu özgürlük değil mi?

     Biz Müslüman kadınların kefeninde bile başörtüsü var. Cansız beden bile örtünüyorsa bu noktada durup bir düşünmek gerekir.  Hem bugün hala bıkmadan usanmadan örtülü olanları yobaz , cahil görmek isteyenler fikirlerine haksız davalarına bu kadar sahip çıkarken bizlerin ALLAH'ın ayetine sımsıkı sarılmamız gerekmez mi? Tesettürü daha iyi anlamak ve anlatmak yerine birde onu kendine göre şekillendirmek, örtülü çıplak olmak akıl kârımıdır. Biz Müslüman hanımlar başörtümüz ile davranışlarımızla
örnek olmalı, adabı muaşerete uymayan hareketlerde bulunmamalıyız. İlim ile meşgul olmalı kendimizi yetiştirmeye çalışmalıyız.
      Velhasıl takva elbisesi ile örtünenlerden olabilme duası ile...


Yeşim Gezmiş TORTUM diğer yazıları