15 Haziran 2024
Kıssadan Hisse

Bir kız telefon almıştı. Babası ona sordu: Cep telefonunu alınca yaptığın ilk iş ne oldu?

        Bir kız telefon almıştı. Babası ona sordu:

  • Cep telefonunu alınca yaptığın ilk iş ne oldu?

Kızı babasına baktı, babasının neyi öğrenmeye çalıştığını merak etti ama aldığı telefondan dolayı sevincini anlatacak kelime bulamıyordu. Babasının sorusu karşısında kız bir telefona baktı, bir babasına baktı ve şöyle dedi:

  • Cep telefonunun ekranına çizilmeye karşı ekran koruyucu yapıştırdım, telefonun kendisi için de bir kılıf aldım. Babası kızının verdiği cevaptan memnun kalmıştı. Varmak istediği yere yavaş yavaş ilerlemek istiyordu. Babası yine sordu:

- Bunu yapmaya seni biri mi zorladı? Kız:

- Hayır, diye cevap verdi. Kızının verdiği cevap karşısında babası iyice heyecanlanıyordu. Çünkü asıl anlatmak istediği konuya daha fazla yaklaşmıştı. Babası kızına yine sordu:

- Sence, bu yaptığın iş, cep telefonunu üreten firmaya saygısızlık olmadı mı? Kız babasına:

- Yok, babacığım bilakis firmanın cep telefonunun yanında verdiği kullanma kılavuzunda yazdığı üzere, cep telefonunun, kılıf ve ekran koruyucu ile muhafaza edilmesi tavsiye edilmektedir, diye cevap verdi. Baba kızının verdiği cevaptan yine memnun oldu ve kızına bir soru daha sordu:

- Cep telefonun, kötü ve değersiz miydi ki koruma altına aldın? Tabi kız babasının nereye varacağını merak ediyordu ama sorduğu sorulara içtenlikle cevap vermeye devam ediyordu. Kız cevap verdi:

- Hayır, aksine, onun zarar görmesini ve değersizleşmesini istemediğim için bunu yaptım. Kızının verdiği bu cevapta çok güzel ve yerinde bir cevaptı. Kızın bu cevabı karşısında babası tekrar bir soru daha yöneltti. Bu soru kızına vermek istediği mesajdan önceki son soruydu. Baba:

- Cep telefonunu kılıf ve ekran koruyucu ile örttükten sonra çirkin olmadı mı? diye sorunca kız:

- Bence çirkin olmadı, dedi. Tabi ki kızı bir anlama veremese de sorusuna verdiği cevap karşısında babasının gözlerine baktı. Kızı devam etti. Ancak çirkin olsaydı da korumaya değer, dedi. İşte babası artık vermek istediği mesajı kızına daha rahat ve net olarak söyleyecekti. Çünkü kızı buluğ çağına ermiş ve artık bir sorumluluk sahibi idi. Bunu yapmasını çok arzu ettiğinden kızına nasıl anlatacağının düşüncesi içerisindeydi. Baba tam zamanı diyerek muhabbetle kızının yüzüne baktı ve:

  • Güzel kızım, işte örtünmede aynı öyledir yani değerli olanı korumaktır, dedi.

          Allah’ın kadınlara verdiği önem sanırım bu örnekle çok daha net anlaşılıyor. Allah-u Teâla kulun yapması gerekenleri Kur’an’da belirtmiş ve bunu kişinin iradesine bırakmıştır. Kul, eğer bu emre uyarsa kendini korumuş, doğru bir yaşamla kendini ahirete hazırlamış olur.

          Genç kızlarımızın istifade etmesi ümidiyle…


Genç KALEMLER diğer yazıları